آخرین اخبار
فراتر از نفت

عضویت قزاقستان در کمیته نظارتی «اوپک»

جزئیات کشف مخزن جدید نفت در جزیره مینو/نقشه

هشدار عضو کمیسیون انرژی مجلس به افزایش قیمت خوارک روغن موتور

پیش بینی افزایش تولید نفت شیل آمریکا

بزرگ‌ترین نگرانی صنعت نفت در جهان

نفتکش‌ها در ترافیک ترکیه گیر افتادند

چاه اکتشافی در جزیره مینو به نفت رسید

افزایش قیمت بنزین در کمیسیون انرژی مطرح نیست

بدبینی وزیر جدید کویت به برنامه نفتی

لغو مذاکرات نفتی عربستان و روسیه

نامه بسیار مهم و بجای وزیر کار خطاب به وزیر نفت

عربستان به‌دنبال سرمایه‌گذاری‌ در بخش گاز آمریکا

افزایش تورم با سهمیه‌بندی بنزین

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

ابلاغ ترمیم تخصصی کارکنان قراردادی مدت موقت نفت

در تولید کاتالیست مثل صنایع موشکی و مساله هسته‌ای عمل کردیم

استمرار حضور شرکت نفت پاسارگاد در برترین های صنعت سبز کشور

۲ انتصاب در وزارت نفت

فعلا سهمیه بندی سوخت مطرح نیست

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از قیمت نفت

صادرات نفت عراق بالا ماند

اولین دوره آموزشی حسابرسان داخلی مجموعه هلدینگ خلیج فارس

جلوگیری از خروج ۲ میلیون دلار ارز با پروژه های پتروشیمی کارون

شرط روسیه برای ادامه ترانزیت گاز از خاک اوکراین

نرخ جدید سوخت هوایی اعلام شد

مسوولیت اجتماعی و سلامت روان کارکنان صنعت نفت

۱۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۶/۵کد خبر: 98198
باید با بازنگری خدمات در حوزه بهداشت روان و اهتمام بیشتر تصمیم گیران این حوزه، گامی اساسی در راستای مسوولیت اجتماعی شرکت و از همه مهم‌تر سلامت روان کارکنان صنعت نفت و خانواده ایشان برداشته شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، مجمع جهانی کسب و کار برای توسعه پایدار، مسوولیت اجتماعی شرکت را اینگونه تعریف می‌کند: «تعهد کسب و کار و تجارت به همکاری برای توسعه پایدار اقتصادی، کار با کارگران، خانواده‌ آنها، جامعه محلی و در نهایت کل جامعه، برای آنکه بتوانند کیفیت زندگی شان را بهبود ببخشند.» به بیان ساده مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها ، یعنی مسوولیت شرکت در پاسخگویی به پیامدهای فعالیت‌هایی که جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. منظور از جامعه، تمام ذینفعان شرکت است که در تعریف بالا به طور دقیق به آنها اشاره شده است.

تاریخ مسوولیت اجتماعی و صنعت نفت در ایران را بایستی در مسجد سلیمان و آبادان جستجو کرد. دو شهر با میراثی متفاوت در این حوزه، اگر این روزها سری به مسجد سلیمان بزنید تفاوتی با سال‌های ابتدایی اکتشاف نفت نخواهید یافت، اما به روایت آمار و واقعیات، آبادان را بایستی متفاوت‌تر دید و صد البته متفاوت‌تر قضاوت کرد. شهری که با خروش نفت درخط لوله مسجد سلیمان – آبادان و پالایشگاه آبادان شاهد گسیل نیروی کار و خدمات بود و سال‌ها بر اساس شاخص‌های جمعیتی و فرهنگی و اجتماعی رقیبی سخت برای شهرهای برخوردار آن روزها بود، که این همان آورده اجتماعی صنعت نفت برای اهالی آبادان بود و کارگران، کارمندان و خانواده بلافصل ایشان اجتماع آبادان را تشکیل می‌دادند. و همین داشته ها فرهنگ آبادانی را در ادبیات اجتماعی ایران پررنگ‌تر جلوه داد و باعث شد تا اعتماد به نفس میراث نفت برای مردمان آن دیار باشد.

افزایش تولید نفت  و گاز، احداث مجتمع‌های پالایشگاهی و پتروشیمیایی، حرکت فاتحانه خطوط انتقال نفت و گاز در جای جای ایران، و گستره توزیع نفت و گازدر کشور، مرزهای جغرافیایی صنعت نفت را به قدری گسترش داد که الان نمی‌توان مکانی را یافت که میراثی از خاندانی وابسته به صنعت نفت در خود جای نداده باشد. همین پهنه وسیع جغرافیایی آسیب هایی را هم با خود به همراه آورده است. زندگی اقماری، شهرهای مصنوعی و از همه مهمم‌تر زندگی در کلانشهرها.

زندگی در کلانشهرهای اجتماعی بزرگترین مشکل دنیای امروز است، آلودگی و شلوغی شهرها گاه موجب می‌شود شهروندان علاوه بر مشکلات جسمانی، با مشکلات روحی و روانی دست ‌و پنجه نرم کنند. شهرنشینی و مهاجرت‌های مداوم، روزبه‌روز بر فشارها، مسائل و مشکلات روانی و اجتماعی افراد جامعه می‌افزاید و جامعه شاهد همه‌گیری بیماریهای روانی، به عنوان عامل اصلی  ایجاد ناتوانی است. فراوانی بالای این بیماری و عوارض ناتوان کننده آن باعث شده تا این مشکلات در تمامی جوامع به ‌عنوان یک اولویت بهداشتی مورد توجه قرار گیرد.

وقتی مشکلات زندگی به قدری سنگین می‌شود که فرد درمانده و نیازمند یاری‌خواهی از دیگری است. برخی در حل مشکلات روحی و روانی، نزدیک‌ترین افراد در زندگی را انتخاب می‌کنند، اما برخی با مراجعه به روانپزشک، مشاور یا روانشناس مشکلات خود را حل می‌کنند.

بنا بر اذعان رییس محترم سازمان بهزیستی در سال 95 بالغ بر 34 درصد جامعه ایران درگیر اختلالات روانی بوده‌اند و قطع به یقین با عنایت به شیوه زندگی همکاران صنعت نفت بر اساس معیارهای زندگی وابسته به شغل، یعنی: زندگی اقماری، زندگی در منازل سازمانی و یا سکونت در کلانشهرها بایستی عمیق‌تر و علمی‌تر به اساسی‌ترین بخش از سلامت ورود کرد.

 سلامتی انسانها امری اساسی است که فقط سلامت فیزیکی را در برنمی‌گیرد و سلامت روانی و اجتماعی بخش مهمی از آن را تشکیل می‌دهد. صنعت نفت، برای دستیابی به نیات واقعی مسوولیت اجتماعی خود بایستی در درجه نخست، بستر سلامت روانی و اجتماعی کارکنان و خانواده بلافصل آنها را فراهم کند.

خدمات مشاوره و روانشناختی به کارکنان و خانواده های آنان و آموزش، یکی از راهکارهایی است که صنعت نفت در راستای مسوولیت اجتماعی خود در کاهش تاثیر منفی عوارض این  سبک زندگی می‌بایست به کارکنان و خانواده ایشان ارائه نماید. به یقین برای تقویت نیروی مقابله و تطبیق با شرایط سخت کاری و محیطی، بهبود تواناییهای فردی، افزایش توانمندی پرسنلی و در نتیجه افزایش بهره‌وری سازمانی نیاز به آموزش مهارتهای زندگی و حل تعارضات روانی ناشی از محیط کار است.

نوع خدمات ارائه شده از سوی صنعت نفت در حوزه سلامت روان پاسخگوی بحران‌های اجتماعی امروز نیست و بسیاری از همکاران یا خود با تقبل هزینه‌های گزاف در پی اصلاح خطوط زندگی خود هستند و یا نسیان را چاره تمام آلام خود می دانند. به هر روی باید با بازنگری خدمات در حوزه بهداشت روان و اهتمام بیشتر تصمیم گیران این حوزه، گامی اساسی در راستای مسوولیت اجتماعی شرکت و از همه مهم‌تر سلامت روان کارکنان صنعت نفت و خانواده ایشان برداشته شود.

امیر محمدتقی/ کارشناس ارشد مهندسی شیمی


 

 


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» نفتی | ساعت ۱:۸ - ۱۳۹۷/۶/۱۲
0
0
سلامت روانی کارکنان نفت در بدترین شرایط جغرافیایی و آب و هوایی بر عهده کیست ؟ هر چه بلا بر سر نفتی ها آورده اند ، از اضافه عمومی ۶ درصد ، مشمول شدن سقف پاداش بازنشستگی علیرغم صندوق بازنشستگی مستقل ، هر بلا و هر ظلمی را به نفتی ها روا داشتند و حالا صحبت از سلامت روانی ، بخدا توان خنده زورکی هم نداریم ، دست از شوخی بردارید .
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما