آخرین اخبار
فراتر از نفت

انتصاب جدید در وزارت نفت

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

میزان صادرات نفت ایران در فوریه

آمریکا ۲ شرکت کشتیرانی چین را تحریم کرد

مصرف بنزین در آخرین روز سال ۹۷ رکورد زد

پخش زنده لحطه تحویل سال کارکنان پتروشیمی از صدا و سیما

از طرحهای خلاقانه و اثر بخش کارکنان قدردانی شد

پیام وزیر نفت به مناسبت ملی شدن صنعت نفت

نفت مناطق مرکزی قرارداد جدید بست

بهای سبد نفتی اوپک افزایش یافت

کاهش صادرات نفت خام عربستان

فروش نفت ونزوئلا به روسیه

آتش سوزی در مجتمع پتروشیمی آمریکا

آتش نفت در یک زمستان داغ

افزایش واردات نفت کره جنوبی از ایران

قیمت نفت افزایش یافت

تقدیر مدیریت بحران خوزستان از مدیرعامل نفت خیز جنوب

بازداشت یکی از متهمان پرونده پتروشیمی

اجرای پروژه های جدید در ملی حفاری

نفت برای هفتمین بار به بورس می‌آید

تحریم ایران به بازار انرژی ضرر زد

بازدید مدیر عامل پتروشیمی تندگویان از پژوهشگاه پلیمر/تصویری

ایالات متحده؛ ابرقدرت یا آنارشیست انرژی!؟

پروژه تبلیغاتی ۱۰میلیارد تومانی نفت و گاز پارس چگونه بدون مناقصه برگزار شد؟!

در گفت و گو با کارشناس صنعت حفاری مطرح شد:

آشفتگی بازار جهانی نفت با سیاستهای ترامپ

۱۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۶کد خبر: 82588
کشورهای دارای ذخایر متعارف نفت و گاز، باورشان نمی شد که انقلاب شیل بتواند سهم آنها را از بازار جهانی نفت و گاز برباید اما این اتفاق افتاده است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در خصوص موضوعاتی همچون صنعت شیل آمریکا، پیامدهای توسعه صنعت شیل و حفاری آمریکا و پیامدهای صنعت شیل بر صنعت نفت ایران با دکتر شهاب دادگرنژاد کارشناس صنعت حفاری به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید:

 

صنعت شیل آمریکا چه نقشی در توسعه صنعت حفاری این کشور داشته است؟

احیای صنعت شیل آمریکا، با سیاستهایی که ترامپ در پیش گرفته به اشفتگی بازر جهانی نفت دامن زده است.

در این زمینه باید خاطر نشان کنم که تعداد دکلهای حفاری آمریکا براساس گزارش بیکر هیوز به بیش از 800 دکل رسیده است.افزایش تعداد دکل های حفاری، به عنوان شاخصی برای پیش بینی افزایش تولید نفت آمریکا در آینده می باشد.

هم اکنون مجموع دکل های نفتی و گازی فعال آمریکا ۹۵۵ عدد می باشد که ازآوریل 2015 تاکنون بی سابقه بوده است و هر هفته به صورت متوالی در حال افزایش است.

اگر بخواهیم مقایسه ای داشته باشیم باید اشاره کنم که مجموع دکل های نفتی و گازی آمریکا در سالهای ۲۰۱۷، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ به ترتیب ۸۷۶، ۵۰۹ و ۹۷۸ عدد بوده است که این آمار نشانگر احیا و قدرت یابی دوباره نفت آمریکاست.

در همین حال پیش بینی شده است که مجموع دکلهای نفتی و گازی امریکا در سالهای 2018 و 2019 به ترتیب به 1015 و 1128 دکل افزایش یابد.

 

پیامدهای توسعه صنعت شیل و حفاری آمریکا، بر بازار جهانی انرژی را چگونه ارزیابی می کنید؟

توسعه صنعت شیل و حفاری آمریکا منجر به افزایش تولید نفت آمریکا شده به گونه ای که آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده که در سال 2020 ، میزان نفت شیل تولید شده  آمریکا بیش از 4 میلیون بشکه در روز برسد و آمریکا به بزرگترین تولیدکننده نفت دنیا تبدیل شود و عضو جدید باشگاه صادرکنندگان نفت دنیا شود.

آمریکا با در اختیار داشتن فناوری فراکینگ و برخورداری از این منابع عظیم نفتی متعارف و غیر متعارف، می تواند چشم‌انداز اقتصادی مثبتی را برای خود رقم بزند و با ورود به کلوب صادرکنندگان نفت، ترتیبات جهان انرژی را دگرگون کند که پیامدهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی مهمی را به دنبال داشته باشد. این تحول می تواند بر روابط آمریکا با روسیه، کشورهای نفت خیز خاورمیانه تاثیر گذار باشد. بدینصورت که  افزایش عرضه نفت شیل آمریکا در سالهای گذشته علاوه بر اینکه تقاضای این کشور در صنعت نفت جهان و وابستگی به واردات نفت از خاورمیانه را کاهش داده است، بلکه توانسته موجب خنثی شدن توافق کاهش تولید نفت در اوپک شود و عرضه جهانی نفت را ثابت نگه دارد و از افزایش قیمت نفت جلوگیری کند.

پیش بینی های آینده از قیمت نفت بر میزان تولید نفت شیل اثر دارد زیرا هزینه های اقتصادی نفت شیل بالا است. بر اساس پیش بینی  اداره اطلاعات انرژی آمریکا  در سناریو مرجع کل تولید نفت آمریکا در سال 2040 ، حدود 9.5 میلیون بشکه و میزان تولید نفت شیل در حدود 4.5 میلیون بشکه در روز (تقریباً 50 درصد) خواهد بود.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش اخیر خود پیش بیین کرده که باتوجه به افزایش دکلهای حفاری فعال آمریکا تولید نفت خام این کشور تا سال 2023 با 2.7 میلیون بشکه افزایش به 12.1 میلیون بشکه در روز برسد. همچنین میعانات گازی این کشور با افزایش ی1 میلیون بشکه ای تا سال 2023 به 4.7 میلیون بشکه برسد که در نتیجه میزان کل معیانات تولیدی امریکا تا سال 2023 به 17 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

در همین رابطه، توسعه گاز شیل و عرضه فراوان آن در بازار، قدرت مانور تولیدکنندگان گاز را در تحمیل سیاستهای خود از طریق یکنواخت‌ سازی تصمیمات را کاهش می‌دهد.

 

پیامدهای صنعت شیل بر صنعت نفت ایران چگونه خواهد بود؟

یکی از پیامدهای شیل، عرضه اضافی منابع ناتعارف نفت و گاز است. این امر بر بازاریابی مدرن در فروش نفت ایران تاثیر دارد، به گونه ای که قدرت یابی صنعت شیل آمریکا می تواند باعث شوک تولیدی نفت در دیگر نقاط جهان و باعث از دست رفتن بازارهای کلیدی نفت برای کشورهای سنتی تولیدکننده نفت از جمله ایران شود. در نتیجه صادرکنندگان نفت و فرآورده های نفتی، مانند ایران باید به بازبینی استراتژیهای صادراتی و قیمتی خود برای حفظ و جذب بازار صادراتی خود در آسیا باشند. همچنین در این راستا گسترش و توسعه بازار بورس انرژی می تواند نحوه فروش سنتی نفت را تغییر داده و بازاریابی مدرن را ایجاد کند.

نکته مهم دیگر، امکان کاهش قیمت نفت خام در بازار جهانی با توجه به ورود دوباره ایران به بازار و افزایش تولید نفت کشور است؛ به عبارت دیگر با توجه به افزایش عرضه نفت از طرف آمریکا و احتمال استمرار آن بایستی برنامه ها و طرحهای افزایش تولید نفت ایران که با سرمایه گذاریهای عظیم در کشور در حال بررسی است، مورد بازنگری و ارزیابی اقتصادی قرار گیرد؛ زیرا اگر افزایش و حفظ تولید نفت ایران با توجه به مستثنا شدن از توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک، به فرض ثبات شرایط تولید نفت شیل آمریکا، باعث ایجاد مازاد عرضه نفت در جهان شود و به تبع آن قیمتها کاهش یابد، آنگاه افزایش تولید نفت هم از جهت فروش و هم از جهت قیمت توجیه اقتصادی ندارد. علاوه بر این، بسیاری از مهندسین مخزن توصیه اکید دارند که در حال حاضر تولید فعلی بیش از توان میادین نفتی است و غیر صیانتی است و لذا افزایش تولید اصلا توجیه اقتصادی ندارد.

 

راهکار شما برای مصون ماندن از تبعات منفی صنعت شیل چیست؟

ایران باید تلاش کند نقش انرژی در موقعیت کنونی را در میان‌مدت به‌صورت برد ـ برد ترسیم کند تا در مناسبات راهبردی بلندمدتش منافع ملی و امنیت اقتصادی‌اش تأمین شود. باید توجه داشت که ایران کشوری گازخیز است، نه نفت‌خیز؛ بنابراین، تنظیم راهبردهای آتی برای تجارت گاز با انقلابی که در شیل گس نیز رخ داده، ضرورتی اجتناب‌ ناپذیر است. به ‌نظر می‌آید که بازاریابی منطقه‌ای و همسایگان مرزی، اولویت طلایی ایران در صادرات گاز محسوب می‌شوند. در عرصه گاز علاوه بر اینکه باید به استعداد بالقوه صادرات گاز با خط لوله و LNG اندیشید، ابتدا باید مشتری را یافت و بعد تولید کرد؛ از همین رو، چون بازارها در حال تغییرند و تقاضای گاز هرچند با انقلاب شیل در حال افزایش است، باید با تغییر اولویتها سبد تولید، مصرف و تجارت گاز در کشور را بهینه کرد.

اقدام دیگر اینکه، در دستور کار قرار دادن منابع و ذخایر شیل کشور، می تاند موقعیت مان را در بین دارندگان ذخایر جهانی هیدروکربور، افزایش داده و تقویت کند.

کشورهای دارای ذخایر متعارف نفت و گاز، باورشان نمی شد که انقلاب شیل بتواند سهم آنها را از بازار جهانی نفت و گاز برباید اما این اتفاق افتاده است. این کشورها باید برای مقابله با انقلاب سوم در صنعت نفت آمادگی داشته باشند و این انقلاب چیزی نیست جز کاهش استفاده از نفت و گاز به عنوان منبع اصلی انرژی. لذا باید زیرساختهای لازم آن فراهم شود.

در مجموع باید تاکید کنم که امروزه صنعت نفت ، علاوه بر چالشهایی همچون گسترش انرژی های تجدید پذیر، سوختهای جایگزین، توافق آب و هوایی پاریس، با چالش مهمی به نام شیل آمریکا روبروست، و باید با استفاده از فناوری های نوین، هم حجم برداشت را افزایش داد هم با فعال کردن بورس منطقه ای انرژی شیوه سنتی فروش نفت را کنار گذاشت، مهمتر از همه با گسترش صنایع پایین دستی و تولید کالاهای با ارزش افزوده بیشتر، از وابستگی به درآمد نفتی رها شد.

 امروزه می بینید که غولهای نفتی جهانی، انرژی های نو را نیز در دستور کار خود قرار داده اند و صنعت نفت ایران نیز باید تنوع بخشی فعالیتهای خود را در دستور کار قرار دهد و در این میان بخش گاز از اولویت ویژه ای برخوردار است.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما