آخرین اخبار
فراتر از نفت

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

آمریکا: عراق می‌تواند از ایران انرژی بخرد

مقدار افزایش حقوق نفتی ها

چین قرارداد نفتی با آمریکا نمی‌بندد

تحریم‌های گازی آمریکا علیه روسیه در راه است

آغاز جلسه رسیدگی به پرونده جعبه سیاه زنجانی

ترکیه و وضعیت خرید نفت از ایران

ضرورت توجه به سوخت پنجم

اخراج کارکنان یک تولید کننده شیل آمریکا

روسیه جای نفت ونزوئلا را در آمریکا گرفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

عربستان مشتری LNG آمریکا شد

سرپرست جدید سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی منصوب شد

راهبرد جم در نمایشگاه چاینا پلاس ۲۰۱۹

اهمیت اتخاذ رویکرد مدیریت هلدینگی‌ در مجموعه جم

روسیه از نفت آلوده چقدر ضرر کرد؟

یک پالایشگاه روسیی ورشکست شد

آلمان به ذخایر استراتژیک نفت خود دست نمی‌زند

۷۰۰ هزار تن نفت آلوده روسیه در راه آسیاست

قیمت نفت همچنان در حال افزایش

افزایش قیمت CNG از فردا

نگاهی نو در بهره وری بیشتر و پالایش در الفبای نوشتاری زبان فارسی

توسعه فاز ۳ پتروشیمی پردیس با تجهیزات چینی آغاز شد؛

پند پتروشیمی از حوادث گذشته

ویدا عابدی
۹:۹ - ۱۳۹۴/۶/۳کد خبر: 28251
کار در محیط های صنعتی مخاطرات مربوط به خود را دارد . حال اگر این محیط جزو صنایع پرخطری مانند واحد های پالایشگاه هایی و پتروشیمی باشد حساسیت ها نسبت به آن دو چندان می شود چرا که با وقوع کوچکترین مشکل، به جهت وجود تعداد پرسنل بالایی که در آن مشغول به کار هستند و مواد و تجهیزات خاص مربوط به این صنایع، ممکن است خساراتی جبران ناپذیر را در پی داشته باشد.

به گزارش نفت ما،  هنوز حادثه ای که در روز سه‌ شنبه نهم تیرماه سال جاری برای شهرام محمدی، کارگر فداکار پتروشیمی مارون  اتفاق افتاد از یاد نرفته است . البته این فاجعه اولین و آخرین در نوع خود نبوده و با اندک جست و جویی در سایت ها با حوادثی از این دست، بسیار زیاد مواجه خواهید شد.

اخیرا هم حادثه پنج شنبه هفته گذشته - ۲۹ مرداد ماه- در پتروشیمی سنندج که در استان کردستان قرار دارد برای یک کارگر ۲۴ ساله بنام «کاوه ملکی» اتفاق افتاده است. گویی هر ماه، هر روز و هر شاید هر لحظه باید منتظر رصد اخباری از این دست باشیم.

در اکثر این موارد ، مسئولان مربوطه تنها به یک جمله همیشگی ، تکراری و شاید البته صحیح اشاره دارند ." نادیده گرفتن مسائل ایمنی حین کار " .

اینکه کارگران واحد های حساسی همچون پتروشیمی ها به علائم ایمنی تا چه حد آشنایی و توجه دارند مورد بحث این نوشته نیست چرا که واحد های HSE مستقر در واحد های صنعتی وظیفه پایش و بررسی به این موضوع را دارند .

هدف از نگارش این گزارش صرفا دلایلی جز توجه و رعایت به مسائل ایمنی است .

در سال های اخیر و با شدت گرفتن تحریم ها ، دست بسیاری از واحد های پتروشیمی از قطعات مرغوب و به روز این صنعت خالی ماند و در این بین تنها چینی ها توانسته اند  منفعت های کلانی را به جیب بزنند و خود را به عنوان فرشته نجات به ما – البته به زور- تحمیل کنند .

در  بین اظهار نظرهای کارشناسان در خصوص ریشه یابی دقیق این گونه حوادث، نظرات مختلفی به چشم می خورد . اما در اکثر آن به یک نقطه روشن برخورد می کنیم  و آن هم تاکید بر این مورد که ما چوب گذشته را می خوریم و کیفیت را فدای قیمت کرده ایم که متاسفانه آثار و مخاطرات آن 8 تا 10 سال بعد و با وقوع حوادثی چون نهم تیرماه و 29 مرداد ماه، و از دست دادن یک و یا چند عزیز دیگر نمود پیدا خواهد کرد.

تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری بر لزوم استفاده حداکثری از توان داخلی هم کارساز نبوده به  طوریکه بعضا شاهدیم ، برخی از واحد های پتروشیمی باز هم بر طبل اصرار بر استفاده از قطعات دست چندم و فاقد استانداردهای لازم چینی بدون در نظر گرفتن عواقب کار که بدون شک غیر قابل بازگشت و جبران است، می زنند .

در تازه ترین اخبار رسیده به پایگاه خبری" نفت ما " پتروشیمی پردیس، که در تولید و عرضـه محصولات آمونیـاک و اوره، ید طولانی دارد ، پای پیمانکاران دست چندم چینی را برای توسعه فاز سوم واحد خود باز کرده، در حالیکه در توسعه فاز های 1 و2 خود از به نام ترین شرکت های ژاپنی بهره گرفته است.

پایگاه خبری " نفت ما " بنا بر رسالت خبری خود ، به محض با خبر شدن از این رویداد، تماس هایی با مدیرعامل این پتروشیمی جهت پاسخگویی داشت که متاسفانه بر طبق روال معمول، از  مدیر روابط عمومی ، صحت و سقم این خبر را  جویا شد . نتیجه پیگیری های خبرنگار ما ، پاسخ به سوالاتی از جانب آن ها ، به صورت مکتوب و نه مصاحبه مستقیم با مدیر عامل و مدیر فنی شد که امیدواریم تنها به از سر باز کردن موضوع و  جوابیه "حاشا " مانند سایر مورادی که کارشناسان مربوطه هشدار های لازم را قبل از وقوع حوادث گوشزد کرده اند، محدود نشده باشد.

در متن این جوابیه آمده است:

در مورد خرید کمپرسورهای فاز3 این شرکت، ابتدا از طریق شرکت ژاپنی MHI سازنده کمپرسورهای فازهای 1و2 و سپس از سازندگان معتبر اروپایی و ژاپنی و شعبات مختلف آن ها در دبی و ترکیه دعوت به عمل آمد و پس از اینکه مشخص شد هیچکدام از سازندگان فوق، حاضر به شرکت در مناقصه نیستند ، شرکت های مخالف چینی نظیر NEW JCM  و یک شرکت چک توسط کارشناسان عالی رتبه ماشینری، برق و ابزار دقیق مورد بازدید و ارزیابی قرار گرفتند و توانایی های آن ها تجزیه و تحلیل شد و در نهایت بعد از ارزیابی کارشناسی، توانایی شرکت NEW JCM که در ابتدا تحت لیسانس شرکت ژاپنی MHI کار خود را شروع نموده بود بررسی کامل شد و مورد تایید قرار گرفت و در قرارداد با آن ها نیز کلیه تست های عملیاتی لازم برای اطمینان از عملکرد خوب کمپرسورها در کارگاه سازنده پیش بینی شد و ساخت کمپرسورها نیز با حضور و بازرسی کامل کارشناسان خبره و با تجربه انجام و بعد از تایید و دریافت سرتیفیکیت هال لازم ، اجازه حمل به آن ها داده شد و بدیهی است راه اندازی کمپرسورها نیز با حضور کارشناسان سازنده خواهد بود و عملکرد آن ها نیز بعد از راه اندازی تحت گارانتی سازنده خمی باشد . لازم به ذکر است طبق بررسی های دقیق بعمل آمده ، امکان ساخت کمپرسورهای بزرگ و خاص این واحد هد در ایران وجود ندارد.

 

در اینکه در استفاده از این کمپرسورها که یکی از قطعات کلیدی در واحد های پتروشیمی به حساب می آید،چقدر مورد بررسی و اقدامات کارشناسی صورت گرفته ، طی چند سال آینده مشخص خواهد شد. جای صحبت اینجاست که مبادا در این بین، جان عزیزی دیگر، صرفا جهت بکار افتادن موقتی یک واحد صنعتی به خطر بیافتد و به قول سعدی " من آنچه شرط بلاغست با تو می‌گویم / تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال " .

 

 

 

 

 

 

 

 


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» عطایی | ساعت ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۴/۶/۳
2
9
امیدوارم هشدارهای امروز شما تجربه تلخ فردای پتروشیمی کشور نگردد.
» قاف | ساعت ۱۸:۷ - ۱۳۹۴/۶/۳
2
10
من از کارمندان این شرکت هستم.کمپرسور های ژاپنی در فاز اول و دوم این شرکت بسیار مرغوب هستند و حاشیه سود فراوانی را نصیب شرکت کرده است اما توسعه این شرکت در فاز 3 به دلیل تحریم مجبور به استفاده از تجهیزات چینی نموده است که امیدوارم آنچه که در گزارش آمده است با سوانح روبرو نشود!
» ناشناس | ساعت ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۴/۶/۳
13
4
ظاهرا معلومه که منافع نویسنده مقاله و حامیانشان در واگذاری این قرارداد خاص به شرکت مذکور نبوده است و الا ما متوجه نشدیم ربط حوادث اخیر که در مجتمع های قدیمی و با تجیزات معتبر اتفاق افتاده، با تجیزات سازنده مذکور که تمام استانداردهای و تستهای لازم را پاس کرده است چیست و قبل از راه اندازی تجیزات چرا در مورد انها پیش داوری میشود؟و غرض نویسنده از نام بردن یک سازنده خاص چیست؟
طبعا اگر نویسنده قصد نقد کمپرسور چینی را دارند الان در کشور در برخی مجتمع ها کمپرسورهایی از سازندگان چینی دیگر مورد استفاده قرار میگیرد و نویسنده در صورت مغرضانه نبودن نوشته اشان میتوانست به انها رجوع کند.
متاسفم از اینکه افراد نااگاه به خود اجازه نظر دادن در هر زمینه ای را میدهند ...
» ناشناس | ساعت ۰:۵۱ - ۱۳۹۴/۶/۴
3
4
علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد
» رضا نعمت زاده | ساعت ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۶/۶
12
0
به اطلاع ناشناس فوق میرساند که نویسنده بیش از غرض، ظاهرا مرض دارد که دو واقعه نامرتبط به تجهیزات - یعنی فوت مرحوم شهرام محمدی در پتروشیمی مارون طبق گزارش ایلنا به این دلیل بوده که: در روز حادثه شهرام مشغول بستن شیر مخزن اصلی بود که بخارات گاز هگزان متصاعد شده به بالا تنه وی پاشیده می‌شود و در نهایت بر اثر ایجاد جرقه پیکر وی در شعله های آتش می سوزد - و فوت مرحوم کاوه ملکی در پتروشیمی سنندج بازهم به گزارش ایلنا به این دلیل بوده که: مرگ این کارگر پس از آن اتفاق افتاده است که وی حین جوشکاری یکی از لوله‌های پتروشیمی به قطر یک متر و۲۰ سانت و عمق ۵ متر (لوله‌ای که دارای سه زانوی خم در خم و انتهای آن مسدود بوده و هیچ منفذی جهت نفس کشیدن نیز وجود نداشته است) بر اثر کمبود اکسیژن دچار خفگی می‌شود. در این رابطه گفته می‌شود که کارگر متوفی در لحظه دچار شدن به مشکل تنفسی، از همکاران خود که در بیرون بودند چند نوبت درخواست کمک می‌کند اما نجات وی تا آمدن اعضای گروه امداد و نجات به تاخیر می‌افتد. همچنین گفته پس از شروع عملیات نجات مشخص می‌شود که تمامی سه کپسول اکسیژنی که توسط تیم نجات به محل حادثه آورده شده است خالی هستند و در نتیجه این اتفاقات کارگر حادثه دیده فوت می‌کند. خوب، حالا که غرض را از مرض تفکیک کردیم دوست دارم بدانم فوت به دلیل نشت گاز از لوله یا بی احتیاطی در جوشکاری چه ربطی به ماشین آلات دارد آن هم ساخت چینی اش؟؟ مودبانه بگویم که این همان ارتباط آسمان و ریسمان است. مگر اینکه بافنده ی خبر خواسته که ذهنیتی را ناشیانه به خواننده القا کند. مضافا، بافنده ی این خبر خواسته به نحوی دو خبر نامرتبط به ماشین آلات را به ماشین آلات چینی مرتیط کند - با فرض اینکه هیچ کس پیدا نخواهد شد که ماهیت دو تصادف مارون و سنندج را برملا کند و پته ی آقا یا خانم را روی آب بیندازد. خداوند بیش از علاج غرض و مرض مان - به ما انصاف عطا فرماید.
» ناشناس | ساعت ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۶/۸
4
0
نفهمیدم گزارش حوادث در جهت ارتقا اهمیت ایمنی در سایتهای نفت، گاز و پتروشیمی بود یا قصد خراب کردن شرکتی رو داشت !!!نویسنده نسبتا محترم لطفا بفرمایید از کجا خط میگیرید که این همه موارد بی ربط از حوادث و بهم اسمون ریسمون کردید تا اسم پردیس و کالاهای چینی و یه برند مشخص رو بهم ربط دادید. اگه میخای از این حرفای مزخرف بزنید بدونید اینجا جای این کارا نیست چون دنیای پتروشیمی کوچکتر از این حرفاست که هر چی دلت خواست بگی و انتظار داشته باشی حرفت و باور کنن. فقط خودتونو خراب میکنید.
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما