آخرین اخبار
فراتر از نفت

ابلاغ شیوه‎نامه نحوه عرضه نفت و میعانات گازی در بورس انرژی

خروج اکسون موبیل سیاسی است

ژئوپلیتیک انتقال انرژی منطقه دریای خزر و امنیت ملی ایران

تولید میدان نفتی آذر چقدر بود؟

نشست تخصصی راهکارهای مقابله با تحریم در شرکت پلی پروپیلن جم

کمک‌های پلی پروپیلن جم به سیل زدگان/تصویری

عرضه نفت ارزان برای مشتریان وفادار ونزوئلا

انتصاب جدید در NPC

تولید نفت روسیه کاهش یافت

هشدار لیبی درباره فروپاشی تولید نفت

پیش بینی نفت ۹۰ دلاری

تلاش نفتی پاکستان به سنگ خورد

آمادگی پایانه‌های نفتی در شرایط تحریم

اموال«زنجانی» در کیش تعیین تکلیف شد

رویال داچ شل جزو با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان

چرایی عدم ورود آب به بخش عراقی هورالعظیم

واکنش عراق به خروج کارمندان نفتی آمریکا

انتصاب در ملی حفاری ایران

روزنگار نفت/۲۹اردیبهشت ماه ۱۳۴۸

فروش نفت‌مان به صفر نخواهد رسید

برگزاری جلسه پیشرفت طرح های اولویت دار صنعت پتروشیمی

انتصاب جدید در پالایش ‌وپخش

خروج نیروهای خارجی اکسون‌موبیل از عراق

کمک یک میلیارد و دویست و چهل میلیون ریالی نفت پاسارگاد به سیل زدگان

رکورد شکنی تولید محصول در پتروشیمی مروارید

مذاکرات همکاری سه جانبه انرژی ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه در استانبول

۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۲/۴کد خبر: 114520
نمایندگان سه کشور ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه اعلامیه‌ مشترکی که مشارکت فزاینده بین این سه کشور در حوزه انرژی اعم از انرژی های نو، بهره وری انرژی، فناوری های سبز، تبادل تجربه، تقویت روابط شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی سه کشور که در بخش انرژی مانند صنایع نفت و گاز فعالیت می‌کنند و برگزاری نمایشگاه‌ها، کنفرانس‌ها و سمینارهای مربوطه امضا کردند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، نمایندگان سه کشور ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه در یک نشست سه‌جانبه برای مذاکره در مورد همکاری‌انرژی در استانبول در 19 آوریل با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند.

شهیم عبدالرحمانوف، رئیس شرکت دولتی زمین شناسی ترکمنستان، پرویز شهبازوف وزیر انرژی آذربایجان، فاتیح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه، نمایندگان کشورهای متبوع خود در این دیدار بودند.

طرفین در مورد وضعیت کنونی و چشم ‌اندازهای توسعه همکاری بین کشورهایشان در حوزه انرژی در قالب سه‌جانبه، بزرگراه اطلاعاتی-مخابراتی ترانس اوراسیا و نیز بازسازی جاده ابریشم مذاکره کردند. نمایندگان ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه اعلام کردند دیدارهای منظم نمایندگان این سه کشور، منافع مشترک منطقه‌ای و پروژه‌هایی همچون کریدور حمل‌ونقل افغانستان-ترکمنستان-آذربایجان-گرجستان-ترکیه به عنوان بنیانی برای همکاری در شکل سه‌جانبه، کمک می کند.

پس از این دیدار، نمایندگان سه کشور ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه اعلامیه‌ مشترکی که مشارکت فزاینده بین این سه کشور در حوزه انرژی اعم از انرژی های نو، بهره وری انرژی، فناوری های سبز، تبادل تجربه، تقویت روابط شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی سه کشور که در بخش انرژی مانند صنایع نفت و گاز فعالیت می‌کنند و برگزاری نمایشگاه‌ها، کنفرانس‌ها و سمینارهای مربوطه امضا کردند.

شایان ذکر است که پیشتر مصطفی کاپوجو، سفیر ترکیه در عشق آباد در حاشیه بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی معاهده منشور انرژی با اشاره به سرمایه گذاری های استراتژیک ترکمنستان در بخش انرژی در سال های اخیر از پروژه های انتقال گاز طبیعی این کشور به اروپا اعلام حمایت کرده بود. وی اظهار داشت: ترکمنستان در حال حاضر زیرساخت و ظرفیت حمل سالانه 30 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از سواحل دریای خزر را دارد. از پروژه انتقال انرژی ترکمنستان از روی دریای خزر و ترکیه به کشورهای اروپایی حمایت می کنیم.

ترکمنستان در راستای سیاست ایجاد تنوع در بازار انرژی خود، اروپا را یکی از بازارهای هدف خود می بیند. اروپا نیز ترکمنستان را به عنوان چهارمین کشور دارنده منابع گاز طبیعی جهان و تامین کننده بزرگ انرژی قبول دارد. چین بزرگترین مشتری ترکمنستان در بخش انرژی است. با پروژه خط انتقال گاز ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند تجارت انرژی این کشور رونق خواهد گرفت.

جمهوری آذربایجان، ترکیه و گرجستان در سال های اخیر برای حداکثر استفاده از ظرفیت های ترانزیتی خود ،برای راه اندازی دالان ترانس خزر شرق – غرب با هدف انتقال بخشی از محموله های چین و کشورهای آسیای مرکزی از طریق دریای خزر و خاک سه کشور به اروپا و بالعکس تلاش می کنند. علاوه بر اینها طرح خطوط لوله گاز از بستر دریای خزر مطرح شده است. خطوط انرژی و ایجاد منابع جدید انرژی بدون نیاز به گاز روسیه و مسیری که از خاک این کشور عبور نکند و گاز آسیای مرکزی را به اروپا منتقل کند مورد حمایت اتحادیه اروپایی و آمریکا قرار دارد و در طرف مقابل ایران وروسیه با مطرح کردن موضوعات زیست محیطی دریای خزر با این طرح، مخالفت کرده‌اند.

*میثم قدیری


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما