آخرین اخبار
فراتر از نفت

احتمال سازمان‌یافته‌بودن قاچاق روزانه سوخت

استمرار تولید یک میلیون بشکه در روز میدان نفتی زقوم علیا

عواملی که بازار نفت راتحت فشار قرار داد

انتصاب جدید در شرکت ملی گاز

بدهی هایمان را تسویه می کنیم

بازنشسته های شاغل از ۱۵ آذر به دادگاه معرفی می شوند

اوپک مسئولانه رفتار کند

تقاضای مصرف انرژی افزایش می‌یابد

انتصاب جدید در وزارت نفت

اختیارات مدیرعامل NPC تفویض شد

«زنگنه» به مجلس می‌رود

اولین گام موسوی در کمک به اشتغال جوانان عسلویه

سقوط ۴ دلاری قیمت نفت

پتروشیمی‌ها چقدر ارز آوردند؟

همکاری امارات و عربستان در LNG

درخواست وزارت نفت از صندوق ضمانت

روسیه تولید نفتش را کاهش نمی‌دهد

قیمت نفت صعودی خواهد بود

پاک نژاد در یک قدمی مدیرعاملی شرکت ملی نفت ایران

اختیارات کاردر به پاک‎نژاد تفویض شد

راهکار موثر پتروشیمی در برابر تحریم ها

هشدار ترامپ به اوپک

نیجریه به دنبال استرداد وزیر نفت سابق خود

چین بزرگترین خریدار گاز طبیعی جهان می شود

توئیت ترامپ نفت را ارزان کرد

کاهش صادرات ایران به کشورهای اروپایی

۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۷/۲۸کد خبر: 102267
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران بیان داشت: با توجه به اینکه تا کنون حدود ۵۶.۵ میلیون یورو ثبت سفارش در سامانه نیما برای واردات صورت گرفته نشان می‌دهد که کماکان ارز نیمایی برای واردکنندگان از جذابیت برخوردار است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: صادرات ایران بعد از 13 تا 14 سال مورد تهدید واقع شده و کاهش صادرات به کشورهای اروپایی از جمله آلمان به نظر می‌رسد تحت تأثیر تحریم‌ها است.

  محمد لاهوتی امروز در نشست خبری به مناسبت روز ملی صادرات با اشاره به اینکه شرایط صادراتی ما امسال نسبت به گذشته تغییر کرده است، گفت: میزان صادرات غیر نفتی در 6 ماه ابتدای امسال با رقم 23 میلیارد دلار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13  درصد رشد کرده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه واردات هم کاهشی بوده،‌گفت: میزان واردات در 6 ماه ابتدایی امسال 22 میلیارد و 182 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 میلیارد دلار کاهش یافته است و بر این اساس تراز تجاری کشور مثبت 940 میلیون دلار بوده است.

لاهوتی اظهار داشت:‌ عمده کشورهای هدف صادراتی ایران، چین،‌ عراق،‌ امارات، افغانستان و هند است که افغانستان سال گذشته در این موقع جز 10 کشور اول هدف صادراتی بوده که اکنون به 4 کشور اول صادراتی ما تبدیل شده که با توجه به اهمیت بازار کشور این کشور، سیاست‌گذاری‌ها می‌تواند شرایط متفاوتی را برای صادرات این کشور  رقم بزند و احیانا با موضوع پیمان‌سپاری عراق و افغانستان می‌تواند صادرات را تحت تأثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه ارتباط تجاری با کشورهای اروپایی به شدت  نسبت به سال گذشته کاهش یافته اظهار داشت: آلمان جزء 20 کشور صادراتی ما قرار گرفته،به طوری که در 6 ماهه ابتدایی امسال 134 میلیون صادرات به این کشور داشته‌ایم که به نظر می‌رسد کاهش صادرات به این کشور تحت تأثیر تحریم‌هایی بوده که قرار است اعمال شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران  بیان داشت: با توجه به اینکه تا کنون حدود 56.5 میلیون یورو ثبت سفارش در سامانه نیما برای واردات صورت گرفته نشان می‌دهد که کماکان ارز نیمایی برای واردکنندگان از جذابیت برخوردار است.

وی افزود:‌اگر چه رقمی یاد شده به معنای واردات و تخصیص ارز وارداتی نیست، ولی این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که تقاضا برای واردات تا حدود دو برابر سال گذشته افزایش یافته است و نشان می‌دهد که فاصله ارز نیمایی با بازار آزاد جذابیت را برای واردات افزایش داده است.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت صادرات در 6 ماهه ابتدای امسال اظهار داشت: بررسی روابط تجاری نشان می‌دهد که صادرات ما بعد از 13 تا 14 سال مورد تهدید واقع شده و موضوع شعار حمایت از صادرات که بعد از رفع تعهد ارزی که در دولت اصلاحات با برداشته شدن تعهد ارزی همه به دنبال حمایت از صادرات بودند و صادرات غیرنفتی از حدود 7 میلیارد دلار به حدود 50 میلیارد دلار رسید، در شرایط کنونی با مشکل روبه‌رو شده است.

وی اظهار داشت:  اگر بخواهیم به اهم این مشکلات اشاره کنیم یکی قوانین و بخشنامه‌های خلق‌الساعه است و موضوع برگشت ارز  حاصل از صادرات به روش‌هایی که اعلام شده به خصوص در مورد بازار عراق و افغانستان و کشورهای CIS مشکلات جدی به وجود می‌آورد.

وی اظهار داشت:‌ البته مطرح کردن موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات به معنای آن نیست که ما نخواهیم که ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد، قطعا ما از بازگشت ارز حاصل از صادرات دفاع می‌کنیم و معتقد هستیم که منابعی که از کشور خارج می‌شود، باید منافع آن به کشور بازگردد.

 

منبع:فارس

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما